Forum www.piekneistoty.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Rozmowy z katem - Kazimierz Moczarski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.piekneistoty.fora.pl Strona Główna -> Książki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lenalee
Anioł Ciemności



Dołączył: 09 Maj 2010
Posty: 491
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nie z tego świata.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:31, 27 Sie 2010    Temat postu: Rozmowy z katem - Kazimierz Moczarski



Nowe wydanie książki Kazimierza Moczarskiego poprzedzone wstępem Nomana Daviesa.
Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret osobowości totalitarnej, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek kata zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.

Moja recenzja

Kazimierz Moczarski spędził w więzieniu Mokotowskim 10 lat 8 miesięcy i 13 dni, z czego 255 dni spędził w celi razem z generałem SS J. Stroopem. Było to 255 dni rozmów szczególnie na temat wojny, na temat tego, co się wydarzyło. Kazimierz Moczarski jest człowiekiem niesamowicie silnego charakteru. Człowiekiem niezłomnym, odważnym i honorowym. Przez dwa lata był przesłuchiwany na wszelkie sposoby, aby go wreszcie złamać. Dręczyciele nie byli w stanie złamać Moczarskiego, dlatego właśnie umieścili go w jednej celi z generałem SS. Te 255 dni obfitowały w rozmowy, które miałam możliwość przeczytać.

Bałam się, że nie znajdę słów, by napisać recenzję tej książki. Bo początkowo naprawdę ich nie miałam. Nie miałam pojęcia, jakich słów użyć, by opisać swoje uczucia podczas czytania "Rozmów z katem". Początkowo wszystko mi się mieszało, lecz teraz słowa niemal same cisną mi się na język.

Przez większą część książki poznajemy przeszłość Stroopa, jego pięcie się do władzy po SS-owskich szczeblach. Poznajemy niemalże każdy szczegół z jego życia, tak doskonale zapamiętany przez Moczarskiego podczas rozmów z generałem. I powoli pniemy się dalej. Od zdobycia władzy przez Hitlera, po rozpoczęcie tej okrutnej akcji, jaką było wytępienie Żydów, znęcanie się nad Polakami oraz jeńcami wojennymi. Byłam w szoku, gdy Stroop opisywał te czyny, których dokonał. Nie mogłam pojąć, jak może on z taką nonszalancją wypowiadać się o popełnionych zbrodniach, morderstwach. Za każdym razem, gdy czytam, książkę, która opisuje okrucieństwo Niemców podczas II wojny światowej, nie mogę pojąć, że ludzie byli w stanie czegoś takiego dokonać. Dlaczego to zrobili? Bo byli lepsi? Nie, przepraszam... Bo UWAŻALI SIĘ za lepszych? Czystość ras, wyższość... Co za bzdura. Ludzie są i powinni być równi.

Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam spojrzeć na te wydarzenia z innej strony. Historię tę znam tylko z wierzchu, z tego, czego uczono mnie w szkole, dlatego chciałam poznać więcej. Chciałam dowiedzieć się, jak wyglądała druga strona medalu. Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele zniósł Moczarski. Przesiedział we więzieniu 10 lat. Za co? Za niewinność. Imponuje mi również jego pamięć, że tak doskonale zapamiętał rozmowy ze Stroopem. Dzięki takim ludziom jak autor tej książki możemy żyć w wolnym kraju. Powinniśmy im za to dziękować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AGA
Uwięziona w kartkach



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 397
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:51, 27 Sie 2010    Temat postu:

Interesująca tematyka. Ogólnie ciekawią mnie ksiązki "historyczne" - takie które opowiadają prawdziwe historie Polski w czasie wojny itp., ale nie tylko. Można się dowiedzieć naprawdę zaskakujących rzeczy. A jak jeszcze jest to napisane w interesujący sposób to już jest cudnie.
Oprócz ll wojny światowej zawsze jeszcze ciekawiła mnie starożytność, jeśli juz o tym pisze.
O tej ksiażce nie raz słyszała. Jesli wywarła na Tobie Lenalee tak duże wrażenie, to myśle ze kiedyś tez ją przeczytam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lenalee
Anioł Ciemności



Dołączył: 09 Maj 2010
Posty: 491
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nie z tego świata.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:27, 27 Sie 2010    Temat postu:

AGA napisał:
A jak jeszcze jest to napisane w interesujący sposób to już jest cudnie.


Moczarski sam wypowiada się w swojej książce, że jest to po prostu relacja z pobytu w jednej celi ze Stroopem. Relacja napisana w formie książki, więc wyobraź sobie mniej więcej, jak to może wyglądać. Wink Styl Moczarskiego nazwałabym stylem... odpowiednim. Odpowiednim, by wywrzeć na czytelniku wielkie wrażenie.

Co dla mnie najdziwniejsze w tej książce... Mimo iż Stroop popełnił tyle zbrodni, tak strasznych rzeczy dokonał. Był hitlerowcem, nazistą, SS-owcem, mordercą... To cały czas postrzega się go jako... człowieka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.piekneistoty.fora.pl Strona Główna -> Książki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin